“Rekvijem za gospođu J.” naš predstavnik na 90-toj dodeli Oskara

Na narednoj dodeli Oskara, koja će se po 90. put održati 04. marta 2018. godine u “Dolbi teatru” u Holivudu, naš predstavnik u konkurenciji za najbolji film na stranom jeziku je ostvarenje “Rekvijem za gospođu J.”, režisera Bojana Vuletića.
Ove godine je rekordan broj prijavljenih filmova, iz preko 9o država. Među njima ima nekoliko onih koje do sada nisu učestvovale, a to su Haiti, Honduras, Laoska Narodna Demokratska Republika, Mozambik, Senegal i Sirija. Još dve zemlje, Gana i Ujedinjeni Arapski Emirati, bile su prijavljene za učešće, ali ni jedna nije poslala film na razmatranje.
Prijavljeni filmovi su morali ispunjavati određeni uslov, a to je da su prvi put objavljeni u svojim zemljama u periodu od 01. oktobra 2016. do 30. septembra 2017. godine. Rok za prijavu bio je 02. oktobar ove godine, a od brojnih prijavljenih filmova krajem godine će biti odabrano devet finalista, od kojih će pet biti nominovano za ovu prestižnu nagradu. U utorak 23. januara 2018. godine biće objavljeno o kojim filmovima je reč, što se nominacija tiče.
Lista većine prijavljenih filmova, koja je objavljena na zvaničnom sajtu Akademije filmskih umetnosti i nauka je sledeća:

Avganistan, “A Letter to the President” Roja Sadat, režiser;
Albanija, “Daybreak”, Gentian Koči, režiser;
Alžir, “Road to Istanbul”, Rašid Bušareb, režiser;
Argentina, “Zama”, Lukrecia Martel, režiser;
Jermenija, “Yeva”, Anahit Abad, režiser;
Australija, “The Space Between”, Rut Borgobelo, režiser;
Austrija, “Happy End”, Mihael Haneke, režiser;
Azerbejdžan, “Pomegranate Orchard”, Ilgar Najaf, režiser;
Bangladeš, “The Cage”, Akram Kan, režiser;
Belgija, “Racer and the Jailbird”, Mihael R. Roskam, režiser;
Bolivija, “Dark Skull”, Kiro Ruso, režiser;
Bosna i Hercegovina, “Muškarci ne plaču”, Alen Drljević, režiser;
Brazil, “Bingo – The King of the Mornings”, Daniel Rezende, režiser;
Bugarska, “Glory”, Petar Valčanov, Kristina Grozeva, režiseri;
Kambodža, “First They Killed My Father”, Anđelina Džoli, režiser;
Kanada, “Hochelaga, Land of Souls”, Fransoa Žirar, režiser;
Čile, “A Fantastic Woman”, Sebastian Lelio, režiser;
Kina, “Wolf Warrior 2”, Vu Jing, režiser;
Kolumbija, “Guilty Men”, Ivan D. Gaona, režiser;
Kostarika, “The Sound of Things”, Ariel Eskalante, režiser;
Hrvatska, “Ne gledaj mi u pjat”, Hana Jušić, režiser;
Češka Republika, “Ice Mother”, Bogdan Slama, režiser;
Danska, “You Disappear”, Peter Šunau Fog, režiser;
Dominikanska Republika, “Woodpeckers”, Hoze Maria Kabral, režiser;
Ekvador, “Alba”, Ana Kristina Baragan, režiser;
Egipat, “Sheikh Jackson”, Amr Salama, režiser;
Estonija, “November”, Rajner Sarnet, režiser;
Finska, “Tom of Finland”, Dome Karukoski, režiser;
Francuska, “BPM (Beats Per Minute)”, Robin Kampilo, režiser;
Gruzija, “Scary Mother”, Ana Urušadze, režiser;
Nemačka, “In the Fade”, Fatih Akin, režiser;
Grčka, “Amerika Square”, Janis Sakaridis, režiser;
Haiti, “Ayiti Mon Amour”, Geti Felin, režiser;
Honduras, “Morazán”, Hispano Duron, režiser;
Hong Kong, “Mad World”, Vong Čun, režiser;
Mađarska, “On Body and Soul”, Ildiko Enjedi, režiser;
Island, “Under the Tree”, Hafstein Gunar Sigurdson, režiser;
Indija, “Newton”, Amit V Masurkar, režiser;
Indonezija, “Turah”, Visaksono Visnu Legovo, režiser;
Iran, “Breath”, Naržes Abjar, režiser;
Irak, “Reseba – The Dark Wind”, Husein Hasan, režiser;
Irska, “Song of Granite”, Pet Kolins, režiser;
Izrael, “Foxtrot”, Samjuel Maoz, režiser;
Italija, “A Ciambra”, Džonas Karpinjano, režiser;
Japan, “Her Love Boils Bathwater”, Rjota Nakano, režiser;
Kazahstan, “The Road to Mother”, Akan Satajev, režiser;
Kenija, “Kati Kati”, Mbiti Mažja, režiser;
Kirgistan, “Centaur”, Aktan Arim Kubat, režiser;
Laoska Narodna Demokratska Republika,”Dearest Sister”, Mati Du, režiser;
Letonija, “The Chronicles of Melanie”, Viestur Kairiš, režiser;
Liban, “The Insult”, Zijad Duieri, režiser;
Litvanija, “Frost”, Šarunas Bartas, režiser;
Luksemburg, “Barrage”, Lora Šroder, režiser;
Meksiko, “Tempestad”, Tatjana Huezo, režiser;
Mongolija, “The Children of Genghis”, Zolbajar Dorj, režiser;
Maroko, “Razzia”, Nabil Ajač, režiser;
Mozambik, “The Train of Salt and Sugar”, Licinio Azevedo, režiser;
Nepal, “White Sun”, Dipak Ronijar, režiser;
Holandija, “Layla M.”, Mijke de Jong, režiser;
Novi Zeland, “One Thousand Ropes”, Tusi Tamases, režiser;
Norveška, “Thelma”, Joakim Trier, režiser;
Pakistan, “Saawan”, Farhan Alam, režiser;
Palestina, “Wajib”, Anmari Džakir, režiser;
Panama, “Beyond Brotherhood”, Arian Benedeti, režiser;
Paragvaj, “Los Buscadores”, Huan Karlos Maneglia, Tana Šembori, režiseri;
Peru, “Rosa Chumbe”, Džonatan Rilajzi, režiser;
Filipini, “Birdshot”, Mikail Red, režiser;
Poljska, “Spoor”, Agnješka Holand, Kaša Adamik, režiseri;
Portugal, “Saint George”, Marko Martins, režiser;
Rumunija, “Fixeur”, Adrian Sitaru, režiser;
Rusija, “Loveless”, Andrej Zvjagintsev, režiser;
Senegal, “Félicité”, Alan Gomis, režiser;
Srbija, “Rekvijem za gospođu J.”, Bojan Vuletić, režiser;
Singapur, “Pop Aye”, Kirsten Tan, režiser;
Slovačka, “The Line”, Peter Bebjak, režiser;
Slovenija, “The Miner”, Hanna A. V. Slak, režiser;
Južna Afrika, “The Wound”, Džon Trengove, režiser;
Južna Koreja, “A Taxi Driver”, Jang Hun, režiser;
Španija, “Summer 1993”, Karla Simon, režiser;
Švedska, “The Square”, Ruben Ostlund, režiser;
Švajcarska, “The Divine Order”, Petra Volpe, režiser;
Sirija, “Little Gandhi”, Sem Kadi, režiser;
Tajvan, “Small Talk”, Hui-Čen Huang, režiser;
Tajland, “By the Time It Gets Dark”, Anoča Suvičakornpong, režiser;
Tunis, “The Last of Us”, Ala Edin Slim, režiser;
Turska, “Ayla: The Daughter of War”, Kan Ulkej, režiser;
Ukrajina, “Black Level”, Valentin Vasjanovič, režiser;
Ujedinjeno Kraljevstvo, “My Pure Land”, Sarmad Mesud, režiser;
Urugvaj, “Another Story of the World”, Giljermo Kazanova, režiser;
Venecuela, “El Inca”, Ignjacio Kastilo Kotin, režiser;
Vijetnam, “Father and Son”, Luong Din Dung, režiser.

Ostavite komentar

%d bloggers like this: